ای حافظ شیرازی ، تو محرم هر رازی ، تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی

 

 

فال حافظ و تاریخچه آن

گرفتن فال حافظ برای ایرانی ها از اهمیت بسیار و جایگاه ویژه ای برخوردار است. امروزه اکثر افراد حداقل یک دیوان (مجموعه اشعار جمع آوری شده)حافظ را در منزلشان دارند.
به گفته برخی مورخان گرفتن فال حافظ پس از مرگ وی و بر سر اختلاف مشایخ همزمان او بر نماز گزاردن یا نگزاردن بر سر جنازه او رواج پیدا کرد اما برخی مورخان دیگر تاریخ اولین فال حافظ را هفتاد سال پس از مرگ او ذکر کرده‌اند.

اگر چه خود حافظ نیز فال می گرفته است اما معلوم نیست که به چه صورت و با چه وسیله ‌ای این کار را انجام می داده است. حافظ در بیتی اشاره می ‌کند که فال گرفته است:

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
زده‌ام فالی و فریاد رسی می‌آید

گرفتن فال حافظ در زمان صفویه وارد مرحله ی جدیدی شد. طبق سنت گرفتن فال حافظ تا به امروز نیز ادامه دارد و معمولاً در جشن ها و مناسبت های مختلف مانند شب یلدا ، نوروز سر سفره هفت سین و شب چهارشنبۀ آخر ماه صفر و یا برای نیت های خاص و گرفتاری‌ های شخصی فال حافظ گرفته می شود.

 

حافظ شیرازی

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (۷۰۶ – ۷۶۹ هجری شمسی) یکی از بزرگ ترین شاعران فارسی زبان در قرن هشتم می باشد.
بیش ‌تر شعرهای حافظ غزل هستند که به‌ غزلیات حافظ شهرت دارند.

در شعرهیچ شاعر فارسی دیگر نمی توان چنین ترکیبی از اشعار ، انتخاب مناسب کلمات و عبارات ملودیک را یافت.

حافظ به عنوان یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین شاعران در جهان شناخته می ‌شود.

اشعار او به زبان‌های انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی و اسپانیولی ترجمه شده است.
داستان های زیادی در مورد پیش بینی های الهام بخش حافظ وجود دارد که با محبوبیت وی ، به القابی مانند ، لسان‌الغیب ، ترجمان اللسان ، ترجمان الاسرار ، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا شهرت یافته است.

هر ساله در تاریخ بیستم مهر که آن روز را روز بزرگداشت حافظ می نامند مراسم بزرگداشتی در آرامگاه او در شیراز بر‌گزار می ‌شود.

چگونگی گرفتن فال حافظ

گرفتن فال حافظ سلسله مراتب و آداب و رسوم خاص خود را دارد. توصیه شده است که قبل از گرفتن فال حافظ ، با آرامش و خلوص نیت اقدام به گرفتن فال کنید.

در این قسمت مراحل گرفتن فال حافظ بیان می شود .

 

مرحله اول گرفتن استخاره از حافظ : نیت کردن برای گرفتن فال

مرحله اول برای گرفتن فال حافظ نیت کردن است.

در صورتی که به فال حافظ اعتقاد دارید ، نیت کنید و حاجت خود را بیان کنید.

نیت کردن مهم ترین بخش فال حافظ است ، پس نیت باید بدون هر گونه ابهامی باشد.
مسائل عشقی و تصمیم گیری برای ازدواج ، کار ، تحصیل و تولد نوزاد از جمله حاجت هایی است که برای آن ها فال گرفته می شود.

 

مرحله دوم گرفتن فال حافظ : خواندن سوره فاتحه برای شادی روح حافظ

از دیرباز مرسوم بوده است که بر سر مزار حافظ فاتحه ای برای وی می خواندند. امروزه که اکثرا امکان حضور یافتن بر سر مزار و خواندن فاتحه برای او از نزدیک ، مشکل شده است ، از راه دور فاتحه ای برای شادی روحش می خوانند.

برخی دیگر برای شادی روح حافظ علاوه بر فاتحه ای 7 صلوات نیز ذکر می کنند.

مرحله سوم گرفتن استخاره از حافظ : قسم دادن حضرت حافظ

پس از مرحله نیت کردن و فاتحه فرستادن برای گرفتن فال حافظ نوبت به قسم دادن حافظ است. هر کس به سلیقه شخصی خود حافظ را به چیزی سوگند می دهد. مواردی که در زیر آمده است نمونه هایی از سوگند دادن حافظ است.

ای خواجه حافظ شیرازی ، تو که دانای هر رازی ، آینده ما را خوب بنوازی نیت کنید و اشاره ای بفرمایید.
ای حافظ شیرازی ، تو کاشف هر رازی ، ما طالب یک فالیم ، بر ما بنما رازی.
ای حافظ شیرازی ، بر من نظر اندازی ، من طالب یک رازم ، تو کاشف هر فالی ، به شاخه نباتت قسم می ‌دهم به قرآنی که در سینه داری ، این فال مرا بگشای.
ای حافظ شیرازی ، تو محرم هر رازی ، تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.
ای حافظ شیرازی ، بر من نظر اندازی ، من طالب یک رازم ، تو کاشف هر فالی ، به شاه شجاع قسم می ‌دهم ، این فال مرا بگشای.

 

مرحله چهارم گرفتن استخاره از حافظ : باز کردن کتاب فال حافظ

پس از انجام مراحل یک تا سه ، موقع خواندن شعر خواجه حافظ شیرازی فرا رسیده است.

با تمرکز کامل ، با دست چپ کتاب را بگیرید و با دست راست خود آن را باز کنید. نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که حتما کتاب حافظ نو باشد ، تا صفحات تکراری باز نشود.

تمرکز و حضور قلب در گرفتن فال حافظ بسیار مهم است. در صورتی که شخص تمرکز کامل داشته باشد نتیجه فال حافظ درست از آب در می آید.

مرحله پنجم استخاره از حافظ : خواندن فال حافظ

در این مرحله گرفتن فال حافظ اولین شعر در صفحه سمت راست صفحه ای که باز شده است را به عنوان فال خود تلقی می کنیم و آن را می خوانیم. در صورتی که شعر از ابتدا صفحه شروع نشود به صفحه قبلی بازمی گردیم و خواندن را از ابتدای شعر آغاز می کنیم. اولین بیت غزل بعد نیز شاهد یا تأئید کننده فال است. شاهد فال حافظ یکی از بیت های شماره اول ، سوم و یا پنجم غزل بعدی است که اگر پاسخ نیت خود را در فال پیدا نکردید باید به آن ها رجوع کنید.

به این نکته توجه کنید که ، گرفتن یک بار فال برای یک موضوع کافی است و نیازی به گرفتن فال تکراری نیست.

 

منابع :

حافظ گنجور 

ویکیپدیا